Open Call „TECH FOR PEACE” – modele 3D dla Ukrainy

Organizatorem Open Call’a jest firma Sygnis SA.

„Open Call „Tech for Peace” nie jest klasycznym konkursem, to interwencja – poszukiwanie nowych możliwych form pomocy dla dotkniętej wojną Ukrainy. Ale też nie tylko. To wspólna witryna, która skupiać będzie projekty, które stanowią wsparcie dla każdego regionu dotkniętego konfliktem zbrojnym.

Drukarze 3D!
Po raz kolejny macie możliwość pokazania, że druk 3D to nie tylko breloczki i plastikowe bibeloty, a bycie “makerem” to prawdziwa pasja i fach w ręku.

Projektanci!
Najwyższy czas wykorzystać nasze umiejętności. Pokazać, że tworzymy nie tylko “dizajnerskie produkty”, ale przede wszystkim innowacyjne, funkcjonalne rozwiązania, kluczowe w warunkach kryzysu.

Brief:
Ukraińcy to nasi sąsiedzi, są na wyciągnięcie ręki – zachęcamy wszystkich do bezpośredniego kontaktu z nimi i zaangażowania w wolontariat, żeby zrozumieć potrzeby ludzi skonfrontowanych z wojną i projektować świadomie. Zachęcamy także do kontaktu z organizacjami pomagającymi uchodźcom odnośnie ich zapotrzebowań, które da się rozwiązać prostymi projektami.

Najlepszym briefem jest śledzenie w Internecie sytuacji w Ukrainie: historie ludzi, pospolite ruszenie i wola walki społeczeństwa ukraińskiego. Polecamy również prześledzić poczynania ruchu makerskiego – improwizowane akcesoria, adaptację obiektów z życia codziennego na potrzeby realiów wojennych.

W potrzebie na miejscu są: żołnierze, medycy, ludność cywilna.

W potrzebie u nas jest już niemal milion migrantów, a także wszyscy ludzie, którzy znajdują się jeszcze gdzieś w drodze, zmuszeni do opuszczenia swoich domów.

Działania projektowe przydadzą się zarówno teraz, jak i po zakończeniu wojny, kiedy nadejdzie wreszcie czas odbudowy.

NIE POSZUKUJEMY PROJEKTÓW BRONI.
Wierzymy w wartość ludzkiego życia i chcemy aktywnie pomagać w jego ochronie. Wspieramy pokój.
Nie szukamy też pomysłów kopiowanych z internetu, ale chętnie zobaczymy ich optymalizacje czy usprawnienia.*

Projektowanie to nie powielanie, a prawdziwa odpowiedzialność, która tutaj może mieć realny wpływ na ludzkie życie.

Projekty 3D powinny być zoptymalizowane do druku 3D (technologie FDM/SLS/MJF/SLA/DLP) dla współorganizowanej przez nas europejskiej sieci drukarzy 3D, skupiającej tak indywidualnych pasjonatów, jak i technologicznych liderów rynku.

Jesteśmy otwarci również na projekty 2D – przyda się każdy przejaw zaangażowania w pomoc ludziom w potrzebie.

* Poza repozytoriami modeli 3D takimi, jak Thingiverse.com warto zapoznać się też np. z szeroko komentowanym i krytykowanym “poradnikiem” Anarchist Cookbook, aby nie powielać zawartych w nim pomysłów, zwłaszcza tych niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi.”

Dedykowana strona: https://ukraine3d.sygnis.pl/open-call/

Regulamin: https://ukraine3d.sygnis.pl/Regulamin_akcji_Tech_For_Peace_projektowy_Open_Call_dla_Ukrainy.pdf


Nagrody

„Nasz Open Call adresowany jest przede wszystkim do ludzi, dla których nagrodą jest świadomość, że ich projekt uratował albo wyraźnie ułatwił choćby jedno ludzkie życie. Sami działamy właśnie z takim przeświadczeniem, inwestując środki i nie oczekując finansowego zwrotu tej inwestycji.

Wszystkie pozytywnie zaopiniowane projekty upublicznimy na naszym repozytorium ukraine3d.sygnis.pl oraz w ramach europejskiego projektu www.3yourmind.com/stand-with-ukraine, aby umożliwić ich produkcję drukarzom 3D i firmom z branży w Ukrainie, Polsce i reszcie Europy.

Projekty będą przez nas promowane również w naszych mediach społecznościowych, z tagowaniem ich autorów. Wszystkich uczestników zapraszamy do Hall of Fame na stronie inicjatywy.

W ramach Open Calla przyznane zostaną 3 pierwsze miejsca oraz stosowna ilość wyróżnień, zależnie od poziomu zgłoszeń.

Drukarka 3D FDM Adventurer 3
Drukarka 3D LCD Foto 6.0
Bony na zakupy w Sklepie Sygnis
Bony na darmowy wydruk dowolnego wybranego modelu
(w technologiach i gabarytach umożliwiających produkcję na maszynach z parku produkcyjnego Sygnis)
Możliwość prezentacji swojego projektu podczas Gali Finałowej w Cambridge Innovation Center w Warszawie.”