
,,Zdolność negatywna’’ | Open call
,,Zdolność negatywna czyli kiedy człowiek zdolny jest istnieć wśród niepewności, tajemnic, wątpliwości bez nerwowego sięgania po relacje i fakty.” – John Keats
Kobiecość określa cechy tego co stereotypowo przyjęto za kobiece, delikatne czy wymazane i niewidzialne. Odtwarzając niektóre drzewa genealogiczne można spotkać się z pominięciem strony żeńskiej, jakby kobiety były usunięte z historii. Kiedy były ukazywane często ich przedstawienie kojarzono z tym co słabe, głupie, dziecinne, irracjonalne czy histeryczne. Bycie kobietą było i nadal jest społecznie konstruowane. Feminizm, jak zauważyła pisarka Marię Sheer w 1986 roku, „to radykalny pogląd, że kobiety są ludźmi”, pogląd, którego nie przyjęto jeszcze powszechnie, ale który mimo wszystko się szerzy. My w feminizmie odnajdujemy siłę. Nie chcemy zostać uwiązane w wyobrażeniu drugiego człowieka. Mamy możliwość by zostać zapamiętane dlatego porzucamy normy i szukamy wyzwolenia, które odnajdujemy w niepewności i tajemnicy. Ciągłe poszukiwanie odpowiedzi przestaje być ważne a owa wątpliwość staje się naszą siłą.
Za pomocą wystawy ,,Zdolność negatywna’’ chcemy stworzyć wielowymiarowy obraz tego co kobiece. Nie oczekujemy odpowiedzi, a poszukiwań i toku myśli. Chcemy żebyście zagubili się w mroku zakamarków swojego umysłu i nieprzewidywalnymi ścieżkami wysławili wyzwolenie które, nie jest zinstytucjonalizowane i racjonalne. Zapraszamy wszystkie osoby które w swojej twórczości zajmują się takimi pojęciami jak redefinicja kobiecość i feminizm.
Zapraszamy do udziału wszystkie pełnoletnie osoby tworzące, bez wyjątków! Zależy nam zróżnicowanych perspektywach i interpretacjach.
Regulamin – https://tiny.pl/dp23g
Formularz zgłoszeniowy – https://tiny.pl/dp23m
Prace można zgłaszać od 1.07.2024 r. do 26.07.2024 r. Każdy uczestnik może zgłosić do trzech prac. Przedmiotem Open Callu są prace z zakresu sztuk wizualnych/audiowizualnych (malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba, fotografia, wideo, kostiumy, instalacja, obiekt, performance, techniki mieszane i własne, a także projekty intermedialne i multimedialne) związane z tematem wydarzenia.
Wystawa wybranych prac odbędzie się w dniach 9-11.08.2024 r. w fundacji Prześwit.
Prześwit – Kolektywna Instytucja Kultury Prześwit to projekt Kolektywnej Instytucji Kultury zainicjowany i działający w ramach Fundacji Prześwit. To fizyczna i ideowa przestrzeń, w której przenikają się sztuki plastyczne, nauka, muzyka, ruch i rzemiosło. Prześwit to wielofunkcyjny obiekt, w którym działają pracownie artystyczne, rzemieślnicze i projektowe, sale warsztatowe, studia muzyczne, ciemnia fotograficzna, sale wystawiennicze oraz galeria sztuki współczesnej o tożsamej nazwie. Fundacja Prześwit jest inicjatorem projektu Prześwit. Jako Kolektywna Instytucja Kultury, Prześwit jest zarządzany przez Radę oraz Zarząd Fundacji Prześwit. Celem Fundacji Prześwit jest ożywienie przestrzeni kulturowej miasta poprzez rewitalizację i przywrócenie tożsamości kamienicy znajdującej się przy ulicy Freta 39 w Warszawie.
Za organizację wydarzenia odpowiadają: Agnieszka Żądło, Gabriela Olechowska, Izabella Gęślicka i Julia Smogorzewska.