White Mirror 2118 – konkurs na krótką formę komiksową

White Mirror 2118 – konkurs na krótką formę komiksową dotyczącą utopijnej przyszłości. Konkurs jest wydarzeniem towarzyszącym konferencji „Kultury antycypowanych przyszłości” organizowanej wspólnie przez Biennale Warszawa oraz Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski.

Organizatorzy oczekują na prace o objętości od 12 do 16 plansz, w formacie A4 (pion), realizowane dowolną techniką. Wyłonione trzy najlepsze prace zostaną wydane w postaci albumu skierowanego do szerokiej dystrybucji oraz zaprezentowane w październiku 2018 roku w formie wystawy towarzyszącej konferencji „Kultury antycypowanych przyszłości”.

Idea konkursu
Żyjemy w paradoksalnych czasach, gdy ogromne możliwości technologicznego kształtowania otaczającego nas świata idą w parze z zanikiem optymistycznych wizji jego przyszłości. Zarówno kultura masowa, jak i ekspertyzy naukowe podsuwają nam raczej kolejne dystopie przedstawiające wizje klimatycznej, militarnej, epidemiologicznej albo społeczno-gospodarczej zagłady ludzkości. Co się stało z naszą wyobraźnią? Czy nie potrafimy już przedstawić samym sobie wzniosłej i napawającej nadzieją wizji przyszłego świata, co umieli zrobić wszyscy nasi przodkowie od starożytności po czasy bardzo niedawne?

Pytania te są tym bardziej istotne w 2018 roku, gdy Polska obchodzi stulecie niepodległości – jak będzie wyglądał nasz kraj i nasza planeta za kolejne 100 lat? Czy będzie w ogóle jeszcze jakaś Polska i jakaś ludzkość czy może raczej post-cywilizacyjne niedobitki błąkające się pośród ruin niczym Max Rockatansky, bohater serii Mad Max? Jeśli nie chcemy, aby do tego doszło, powinniśmy pobudzić naszą wyobraźnię i spróbować samym sobie przedstawić świat taki, jaki chcielibyśmy, aby ziścił się w przyszłości. Niekoniecznie idealną sielankę, ale rzeczywistość pod ważnymi względami lepszą niż ta, która otacza nas dzisiaj. Dlatego czarnemu zwierciadłu znanemu z dystopijnego serialu telewizyjnego Black Mirror chcemy przeciwstawić białe zwierciadło – White Mirror – artystyczną wizję, w której odbije się przyszłość lepsza niż teraźniejszość. Szczególnie interesują nas trzy wymiary ludzkiego świata: ekonomia, technologia i środowisko naturalne, które jest coraz mniej dane, a coraz bardziej wytwarzane przez nas samych.

Termin nadsyłania prac:
do 30 września 2018

Regulamin i informacje:
White Mirror 2118 Facebook
White Mirror 2118 Tumblr


Nagrody

2 000 zł oraz wydanie zwycięskich prac w formie albumu „White Mirror 2118” we współpracy z Fundacją Nowej Kultury Bęc Zmiana