„Zabytkomania” – konkurs filmowy

VI. edycja ogólnopolskiego konkursu filmowego ZABYTKOMANIA.

Z uwagi na pandemię tegoroczna odsłona konkursu, pod hasłem „ZABYTKOMANIA – wokół nas”, przybiera lokalny charakter i koncentruje się na najbliższej okolicy i otoczeniu twórców filmów konkursowych.

Pasjonujesz się sztuką filmową i historią? Chcesz przez swoją twórczość pokazać, że dziedzictwo jest dla Ciebie ważne?? Jeśli tak, to ZABYTKOMANIA jest właśnie dla Ciebie! 11 sierpnia 2020 roku rusza nabór do VI. edycji ogólnopolskiego konkursu ZABYTKOMANIA, którego celem jest promowanie dóbr kultury, nauki i sztuki – zarówno materialnego, jak i niematerialnego dorobku poprzednich pokoleń, a także upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie. 

Narodowy Instytut Dziedzictwa informuje, że tegoroczna odsłona konkursu, „ZABYTKOMANIA – Wokół nas”, koncentruje się na emocjach, jakie towarzyszą odkrywaniu dziedzictwa swojej okolicy. Każda praca zgłoszona do konkursu powinna więc dotyczyć dziedzictwa w kontekście osobistych przeżyć, odkrywania okolicy, pamiątek rodzinnych lub osób z bliskiego otoczenia, które przez swoje działania przekazywały i kultywowały dziedzictwo. 

Do udziału w konkursie można zgłosić się w ramach jednej z trzech grup: 
1.    GRUPA I – osoby pomiędzy 13 a 18 rokiem życia 
2.    GRUPA II – osoby powyżej 18 roku życia (amatorsko zajmujące się tworzeniem filmów) 
3.    GRUPA III – osoby powyżej 18 roku życia (profesjonalnie zajmujące się tworzeniem filmów). 

Wszystkie zgłaszane filmy muszą należeć do kategorii: film dokumentalny/reportaż. Maksymalny czas trwania filmu dokumentalnego/reportażu łącznie z napisami – 5 minut.

Więcej informacji znajduje się w Regulaminie.


Nagrody

Dla najlepszych filmów z każdej grupy przewidziane są nagrody:
GRUPA I:
I, II i III miejsce: sprzęt multimedialny
GRUPA II:
I miejsce: 8 000 PLN
II miejsce: 5 000 PLN
III miejsce: 2 000 PLN
GRUPA III:
I miejsce: 12 000 PLN
II miejsce: 9 000 PLN
III miejsce: 4 000 PLN