Festiwal ma charakter ogólnopolski, otwarty i jest konkursowym przeglądem filmów oraz animatorów filmowych.
Jednocześnie, jako jedyny w Polsce festiwal Popularyzatorów Filmowych, Bytom Film nagradza także krytyków, blogerów, recenzentów; wszystkich tych, dzięki którym kino staje się przestrzenią refleksji i dialogu, a o filmach jest głośno nie tylko na festiwalach.
W ramach Festiwalu organizowane są cztery konkursy:
- Ogólnopolski Konkurs na film krótkometrażowy. Filmy do 30 minut, wyprodukowane po 1 stycznia 2017. Trzy kategorie konkursowe:
- Fabuła
- Dokument
- Animacja/ Eksperyment
- Ogólnopolski Konkurs na recenzję filmową: do 6000 znaków, opublikowaną po 1 stycznia 2017.
- Ogólnopolski Konkurs na wideo recenzję filmową: do 15 minut, publikowana po 1 stycznia 2017.
- Ogólnopolski Konkurs na blog filmowy: posiadający co najmniej jeden wpis o tematyce filmowej miesięcznie, piszący co najmniej od daty ogłoszenia konkursu.
Każdy z konkursów posiada własny regulamin.
Regulaminy konkursów: http://festivalbytom.pl/regulaminy/
Nagrody
Statuetka Honorowa Bytomskiego Lwa + 60 000 PLN (w konkursie filmowym)
Statuetki Honorowe Bytomskiego Lwa + po 500 PLN dla zwycięzców w konkursach na recenzję, blog i wideo recenzję