Do udziału w DIGITAL RESIDENCY mogą zgłosić się artystki i artyści wszystkich dyscyplin sztuk wizualnych z Polski oraz Niemiec, a w szczególności z Berlina i Wrocławia.
W odpowiedzi na sytuację pandemiczną, stworzyliśmy w 2020 roku program DIGITAL RESIDENCY realizowany we współpracy z Senatsverwaltung für Kultur und Europa. Projekt z założenia jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom świata kultury i sztuki, który podlega obecnie coraz większej digitalizacji. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że artystki i artyści, mimo ograniczeń pandemicznych, w efektywny sposób wykorzystują przestrzeń social mediów do prezentacji swoich praktyk twórczych. DIGITAL RESIDENCY to drugi obok OP_Young, tak skoncentrowany na potrzebach artystek i artystów, projekt OP ENHEIM.
Celem DIGITAL RESIDENCY jest zarówno zwiększenie widoczności twórczyń i twórców, jak i poszerzenie ich wiedzy.
Na podstawie nadesłanych zgłoszeń wyłonione zostaną po 3 osoby z każdego z miast, które wezmą udział w trwającej trzy tygodnie rezydencji artystycznej online. Przy czym dwie z nich odbywać będą autorki i autorzy mieszkający odpowiednio w Berlinie i we Wrocławiu. Nastąpi również wymiana doświadczeń między artystkami i artystami z rezydencji w 2020 roku a tegorocznymi laureatkami i laureatami. Rezydencje realizowane będą od sierpnia do końca października, a w każdym miesiącu, we współpracy z zespołem OP ENHEIM, symultanicznie pracowały będą dwie osoby,
Tematem tegorocznej edycji DIGITAL RESIDENCY będzie “Dokąd / Z / Europą”, który traktujemy jako pole do nawiązania dialogu społecznego i zadania wielu ważnych pytań w kontekście przyszłości Europy. Zainteresowanych prosimy o przesłanie propozycji pracy czy realizacji artystycznej bądź problemu badawczego, który miałby być rozwijany w ramach rezydencji online.
Organizatorzy: OP ENHEIM, VOP
Nagrody
Wsparcie finansowe w wysokości: 250 € brutto.
Możliwość rozwijania pracy nad autorskim projektem artystycznym pod okiem Zespołu OP ENHEIM.
Udział w dwóch webinariach edukacyjnych prowadzonych przez specjalistów z Polski i Niemiec.
Możliwość prezentacji własnej praktyki artystycznej w publicznym spotkaniu online.
Publikacja wyników pracy na stronie internetowej dedykowanej projektowi.