Konkurs na nazwę dla planety pozasłonecznej

Oficjalny ogólnoświatowy konkurs prowadzony przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU) z okazji stulecia tej organizacji. W ramach IAU100 NameExoWorlds każdy kraj otrzymał do nazwania planetę pozasłoneczną i jej gwiazdę.

Udział w konkursie polega na wymyśleniu dwóch nazwa: dla planety pozasłonecznej i dla jej gwiazdy oraz napisać krótkie uzasadnienie. Nazwy powinny być w jakiś sposób związane z Polską. Proponowane przez uczestników konkursu nazwy powinny być związane z rzeczami, ludźmi, miejscami o długotrwałym znaczeniu kulturowym, historyczny lub geograficznym, wartym upamiętnienia jako nazwa obiektu astronomicznego.

Planeta, którą Międzynarodowa Unia Astronomiczna przydzieliła Polsce do nazwania, nosi oznaczenie BD+14 4559 b. Została odkryta metodą prędkości radialnych przez zespół polskich astronomów kierowany przez prof. Andrzeja Niedzielskiego z Centrum Astronomii UMK. Pierwsza publikacja dotycząca jej istnienia ukazała się w 2009 roku w czasopiśmie „Astrophysical Journal”.

Regulamin: https://www.iau100.pl/planety/regulamin


Nagrody

Uczestnicy, których propozycje zostaną wybrane do trzeciego etapu konkursu, otrzymają nagrody. Dokładny spis nagród będzie podany na stronie konkursu.