XXII Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny ph. PLASTIK

Organizatorem konkursu jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Tegorocznym tematem konkursu jest PLASTIK. Rysownikom, którym temat dosłownie rozumianego plastiku nie będzie oddziaływał na wyobraźnię, pomocne mogą być zupełnie inne skojarzenia z plastikiem. Plastikowy to określenie często czegoś tandetnego, w złym guście, kiczowatego. Można więc temat tegorocznego konkursu potraktować w bardziej lub mniej poważnym tonie byle satyrycznie.

W czasach gdy największymi zmartwieniami świata stają się: globalne ocieplenie, zaburzenia klimatyczne, wyczerpywanie kopalnych źródeł energii, zanieczyszczenie środowiska, nie mniej ważna jest ochrona ziemi przed zanieczyszczeniem plastikiem. Plastik otacza nas zewsząd. Plastik, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu był cudownym materiałem, który oszczędzał naturalne zasoby i lasy, staje się wielkim problemem. Okazało się, że ma nie tylko zalety. Jeśli nie przestaniemy zanieczyszczać oceanów plastikiem, to podobno już w 2050 roku będzie w nich więcej plastikowych butelek, niż ryb. Tworzywa sztuczne raz uwolnione do środowiska, rozkładają się przez setki, a nawet tysiące lat. W łańcuchu pokarmowym mikroplastik trafia w końcu na nasze stoły. W 2021 roku wejdzie w życie dyrektywa unijna zakazująca użycia wielu plastikowych produktów, takich jak jednorazowe sztućce, talerze czy słomki do napojów. To małe światełko w tunelu.

Regulamin: http://www.satyryczny.norwid.net.pl/images/stories/2020/2.jpg


Nagrody

GRAND PRIX: 5 000 PLN + statuetka

I Nagroda: 4 000 PLN

II Nagroda: 3 000 PLN

III Nagroda: 2 000 PLN

Katalog + wystawa